Ze všech stran se na nás valí zkratky FFP2, FFP3, KN95 a mnoho dalších. Co ale tyto zkratky znamenají? O FFP2 a FFP3 se více dozvíte v příslušných článcích na těchto stránkách. V tomto článku se budeme detailněji zabývat respirátorem KN95.
Certifikace KN 95 pro respirátory
Jistě jste už slyšeli, že každý respirátor musí projít certifikací v akreditované laboratoři. Certifikačních norem však existuje celá řada podle jednotlivých zemí. A právě písmena KN značí čínskou variantu podle certifikační normy s označením GB 2626-2006. Číslice 95 pak označují filtrační účinnost materiálu, ze kterého je respirátor vyrobený, v tomto případě tedy respirátor zachytí min. 95 % neolejových částic. Pozor, Uvedená norma je však určena primárně pro oblast průmyslu (k ochraně při malování, svařování atd.) Norma tedy nevyžaduje odolnost vůči tělním tekutinám a respirátor není testován ani na průnik olejových částic. Proto by tyto respirátory měly být ve zdravotnictví používány pouze ve výjimečných případech.
Pro zdravotnictví je určena jiná čínská norma, konkrétně GB 19083-2010, která zohledňuje požadavky na ochranu před tělními tekutinami. Respirátory dle této normy nemají vydechovací ventil. Také jsou zde rozlišovány tři stupně ochrany – stupeň 1 (KN95) vyžaduje minimálně 95% účinnost, stupeň 2 (KN99) minimálně 99% účinnost a stupeň 3 (KN100) minimálně 99,97% účinnost. Z toho vyplývá, že respirátory typu KN95 odpovídají evropské třídě ochrany FFP2, vyšší stupně pak dokonce FFP3.
Čínské respirátory KN 95
Je nutné upozornit, že evropská norma EN 149+A1 není oproti čínské normě rozdělena na zdravotnické a nezdravotnické respirátory. Proto mají některé evropské respirátory nežádoucí vydechovací ventil a ne všechny jsou odolné vůči tělním tekutinám. Některé respirátory dle čínské normy určené pro zdravotnictví mohou být pro použití ve zdravotnictví dokonce vhodnější než některé respirátory dle evropské normy.
Respirátory KN95 jsou nejpopulárnější a nejdostupnější samozřejmě v Číně. Jsou proto konstruované primárně na čínský tvar obličeje, na evropském obličeji nemusí dobře sedět a těsnit, a celková ochrana tak může prudce klesat. Pokud není uvedeno jinak, všechny respirátory jsou jednorázové (max. 8 hodin užívání). Po použití je žádoucí respirátory vyhodit a znovu již nepoužívat, jelikož se jejich filtrační schopnost velmi rychle snižuje a nositel již není plně chráněn!
Přestože se jedná o certifikovaný výrobek, který by měl být normovaný, existují velké rozdíly v kvalitě jednotlivých respirátorů. Ty kvalitnější se skládají ze 4–5 vrstev, z nichž 1–2 vnitřní vrstvy jsou filtrační. Méně kvalitní respirátory jsou tenčí a filtrační vrstva někdy i zcela chybí. Výrobci jsou vynalézaví a s vidinou zisku vytvářejí různé napodobeniny s falešnou certifikací a neodpovídající kvalitou, které bohužel pronikají i na evropský trh. Evropské respirátory musí opakovaně procházet mnoha zkouškami nejen na záchyt pevných a kapalných částic, zatímco čínské respirátory dle průmyslové normy kapalné částice vůbec neřeší a kontrola kvality u nich neprobíhá. Čínské respirátory tak nesplňují přísné bezpečnostní standardy Evropské unie. Od 15. června 2020 je u dovážených respirátorů vyžadována plná certifikace dle evropských norem, prodej ostatních respirátorů je v EU nelegální! Někteří podvodníci označují své výrobky zkratkou CE, aby vzbudili dojem, že prodávají výrobky ve shodě s evropskými normami. Ale pozor – není CE jako CE, viz obrázek níže.
Porovnání značek CE (Evropské společenství) vs. CE (China Export)
Pokud si chcete být jisti kvalitou, vyhněte se nákupu mimoevropských respirátorů, popřípadě i nákupu na pochybných stránkách. Nakupujte raději respirátory pouze na českých e-shopech, např. v síti DIA lékáren seženete respirátory od českého výrobce Good Mask. I když v popisu nesou označení KN95, splňují tyto respirátory evropskou třídu ochrany FFP2 dle evropské certifikace.