Respirátor FFP3

Good Mask respirátory sleva 50 %

Respirátory poskytují ochranu dýchacích orgánů. Na rozdíl od roušek, které chrání hlavně ostatní před nákazou COVID-19, respirátory také chrání své nositele. Respirátory brání průniku pevných částic, aerosolů, patogenů, bakterií a virů a chrání tak před nákazou koronavirem. Účinnost ochrany se liší podle třídy ochrany.

Význam třídy ochrany FFP3

Ochranná třída FFP je evropskou normou (EN 149 +A1) pro respirátory, která má tři stupně. Platí, že čím vyšší třída FFP, tím lepší ochrana před částicemi. Na rozdíl od asijských norem, například KN95 podléhá přísnějším podmínkám testování. Třída FFP3 představuje nejvyšší dostupnou třídu ochrany.

Respirátory certifikované jako FFP3 jsou vhodné pro ochranu před škodlivými a toxickými prachovými částicemi, kouřem, aerosolem, také před viry, bakteriemi, patogeny i jedovatými sporami. Respirátory FFP3 smí mít maximální únik méně jak 2 % a ochranu alespoň 99 % před pevnými částicemi a aerosolem do 0,6 μm.

Třída FFP3 vás jako jediná je schopna účinně chránit před COVID-19. Třída FFP2, která se také používá při boji s COVID-19, snižuje riziko nákazy, avšak její filtrace není stejná jako u verze FFP3, která proti virům poskytuje nejlepší ochranu.

Kde je vyžadován respirátor FFP3

Respirátor FFP3, ani žádné jiné třídy nejsou momentálně vyžadovány nosit. Vláda však používání respirátorů doporučuje. Respirátory FFP3 se nyní při boji s koronavirem používají zejména ve zdravotnických zařízeních a při kontaktu s nakaženými.

Respirátory FFP3 nabízejí vysokou ochranu nejen pro zdravotníky a při styku s nakaženým, ale také jako ochrana jednotlivců, kteří chtějí maximálně chránit sebe a své okolí. Respirátor FFP3 je vhodné používat, nejen pokud spadáte do rizikové skupiny.

Úroveň ochrany dýchacích cest můžete také přizpůsobit prostředí, v kterém se pohybujete. V prostředí, kde nelze dodržovat rozestupy, jako například nákupy a veřejná doprava, nebo kde je větší riziko nákazy, například u lékaře. V těchto prostředích je vhodné zvolit ochranu respirátoru FFP3. Pro ostatní příležitosti můžete zvolit například respirátor FFP2.

Nezapomeňte, že i respirátor třídy FFP3 má omezenou životnost a není určen pro opakované použití. Respirátor FFP3 vám samozřejmě nezaručí 100% účinnost před nákazou COVID-19, ale výrazně sníží šanci nákazy. Důležité je stále dodržování rozestupů a časté mytí a dezinfikování rukou.

Zdroje:

https://www.uvex-safety.cz/cs/vedet/normy-asmernice/masky-na-ochranu-dychacich-organu/vyznam-trid-ochrany-ffp/

https://www.bozp.cz/aktuality/respiratory-filtracni-tridy-ffp/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/respirator-je-lepsi-jen-pokud-tesni-rikaji-experti-jak-poznat-kvalitni-139312