Respirátor je druh ochranného prostředku, který chrání před průnikem bakterií a virů z vnějšího prostředí i od jeho nositele. Současně dostupnými typy jsou ty s označením FFP2 a FFP3. Písmenná zkratka vychází z anglického termínu „filtering face piece“ neboli filtrační maska na tvář. Číslo označuje míru ochrany, přesněji řečeno míru propustnosti podle Evropské normy. Na webu Covid portálu se dočtete, že únik virů a bakterií u respirátorů třídy FFP2 smí činit maximálně 11 %. Celková účinnost ochrany je nejméně 94 %.
Respirátor by neměly nosit osoby nakažené covid-19
Respirátor třídy FFP2 může být vybaven také výdechovým ventilem. V tomto případě chrání pouze nositele a vydechované bakterie a viry nejsou nijak filtrovány. Pokud naopak ventilek nemá, člověk plně chrání i své okolí. Na základě stanoviska Ministerstva zdravotnictví k používání osobních ochranných prostředků, které na svém webu zveřejnil Hasičský záchranný sbor ČR respirátory chrání před nákazou – na obličeji by je měli nosit tedy zdraví lidé a ne osoby nakažené covid-19.
Stanovisko MZČR dále uvádí, že maska FFP2 poskytuje vyšší stupeň ochrany než roušky a chrání proti středně toxickým částicím, zdraví škodlivému prachu, kouři a aerosolům, fibrogenním látkám, azbestu. Aby byla účinnost respirátoru dostatečná, je nutné také správné nasazení a dodržování základních hygienických návyků.
Kde je respirátor FFP2 vyžadován
Ministerstvo zdravotnictví dále zveřejnilo Doporučení k nošení respirátorů a roušek pro vybrané profese. Respirátory třídy FFP2 jsou tedy vhodné pro lékaře, lékárníky a ambulantní specialisty, zdravotnický personál na odběrových místech covid-19, prodavače, řidiče MHD, pracovníky v provozech a pro další jednotky IZS.
Ochranný prostředek dýchacích orgánů třídy FFP2 používají běžně bez ohledu na covid-19 například i horníci a pracovníci v kovoprůmyslu, kde jsou při práci vystaveni kontaktu s aerosoly, mlhou a kouřem.