Proč nekupovat respirátory z Číny

Good Mask respirátory sleva 50 %

Existuje více důvodů, proč nepořizovat respirátor z Číny, ale raději zakoupit evropský, či český v Tuzemsku. Jedním z hlavních důvodů je kvalita a doba dodání. Dalším důvodem je například případné celní řízení a podpora domácí výroby.

Nejistá kvalita respirátorů

Čínské respirátory nejsou většinou certifikovány evropským standardem podle normy EN 149 +A1 a tedy nedisponují evropskou certifikací FFP. Respirátory z Asie mají běžně certifikát KN95, na který ale neprochází respirátory stejnými testy jako respirátory FFP2.

Respirátory s certifikací KN95 byli při první vlně nouzově povoleny k použití i v Evropě. Nyní je nejlepší zvolit respirátory s evropskými certifikáty.

Testy čínských respirátorů odhalily vadné respirátory, které neposkytovaly inzerovanou ochranu. Neobvyklé nejsou ani respirátory, které nebyly certifikovány příslušnými úřady, přestože nesou označení o certifikaci.

Dalším argumentem proti čínským respirátorům, je že nesedí na obličeji.

Dlouhá doba dodání

Dalším silným argumentem je doba dodání respirátorů z Číny. Nemusí být ani oslavy čínského Nového roku, aby doručení objednávky trvalo i 30 pracovních dnů.

Důležité je také, aby respirátory byli správně přepravovány a nedošlo k jejich poškození a znehodnocení při přepravě.

Při nákupu v Česku vám zboží skladem bude doručeno během několika dnů a v případě jakýchkoliv komplikací můžete zboží reklamovat. Jediné, co nemusí u respirátorů být možné, je zboží v rámci 14denní lhůty vrátit, a to v případě, že respirátory nejsou v nepoškozeném originálním obalu, kvůli nemožnosti zaručit nezávadnost. Vrácení zboží záleží na podmínkách obchodu.

Respirátory jsou také osvobozeny od DPH a cla pouze pro státní a neziskové organizace, takže při větší objednávce je nutné DPH a clo zaplatit. Navíc si k tomu Česká pošta přičte i poplatek za služby spojené s řízením. V případě celního řízení se navíc prodlouží doba doručení.

Respirátory z Číny během první vlny

Během první vlny byly respirátory dováženy téměř jen z Číny, protože nebyly nikde v Evropě k dostání. To bylo způsobeno tím, že Čína ještě před propuknutím nemoci COVID-19 v Evropě skupovala velké množství respirátorů v Evropě, aby je později mohli prodávat zpět do Evropy s marží.

Navíc mnohdy kvalita respirátorů neodpovídala deklarované kvalitě a označení ochrany bylo mnohdy špatné, či zavádějící.