Povinné respirátory v MHD

Good Mask respirátory sleva 50 %

S platností od čtvrtka 25. února 2021 je v hromadné dopravě povinné nošení respirátorů FFP2/KN95/N95, případně dvou chirurgických roušek současně. Tato povinnost platí ve všech vlacích, autobusech, tramvajích, v metru i v dalších formách veřejné dopravy.

Roušky domácí výroby, případně kupované textilní roušky nesplňující třídy ochrany FFP2/KN95/N95, již nebudou dostačující.

Aktuální informace k přepravě v MHD pro ČR


Vzhledem k současné epidemiologické situaci v ČR (ke dni 23. února 2021), je povinností všech občanů mít při přepravě v MHD zakrytý nos a ústa a to po celou dobu cesty v dopravních prostředcích. Nařízení jasně definuje použití respirátorů FFP2/KN95/N95, případně současné užití dvou chirurgických roušek.

Výjimku zakrytí úst a nosu mají děti do 2 let (včetně) a osoby s poruchou intelektu. Občané se závažnou duševní poruchu mají také výjimku.

Toto opatření platí nejen ve všech dopravních prostředcích MHD, ale také na zastávkách, nástupištích i v čekárnách. Zakrytí si nosu a úst šátkem nebo šálou již nedostačuje.

Proč nosit respirátor v prostředcích hromadné dopravy

Respirátor je ochranný prostředek dýchacích cest, který chrání před virem svého nositele. Na rozdíl od roušky, zamezí šíření kapének, které její nositel vydechuje. Jedná se tak o silnou ochranu před průnikem virů a bakterií z vnějšího okolí. Rouška tedy chrání především vaše okolí.

Je také velmi důležité zmínit, že respirátor chrání nositele jen po určitou dobu. Zpravidla to bývá kolem 2-3 hodin a je nutné dodržovat základní hygienická pravidla. Během nošení se, pokud možno, respirátoru nedotýkat.

Aby pro vás cestování veřejnou dopravou bylo co nejjednodušší, zde najdete bližší informace o tom, jaký respirátor koupit, popřípadě jak ho správně použít.

Nejen při cestě v MHD hrozí nákaza kapénkou, či virem na předmětech. Proto je důležité předcházet jeho šíření. Jak se tedy chránit?