Jaký respirátor koupit

Good Mask respirátory sleva 50 %

Zdá se, že onemocnění COVID-19 nás v nejbližší době jen tak neopustí, a proto je důležité chránit sebe a své blízké. A protože každý z nás potřebuje již trochu normálně fungovat, chodit do práce, do školy nebo na nákup, je potřeba využívat pomůcky na ochranu dýchacích cest, které zmírňují riziko nákazy virem.

Kromě dodržování hygienických opatření tzv. „3R“ je nutné chránit své dýchací cesty pomocí šátků, roušek nebo respirátorů. A ačkoliv ještě před nějakou dobou bylo pro nás doslova sci-fi nosit roušky, případně respirátory, v současné době mezi námi není nikdo, kdo by nevěděl, jaké to je mít je na sobě nebo si pomůcku zakoupit.

S ohledem na současné dění roste zájem o filtrační polomasky, známé jako respirátory. Je to dáno zejména jejich filtrační účinností, která nás chrání před šířením COVID – 19. V následujících řádcích Vám představíme, jaké druhy respirátorů můžete zakoupit a jaká je jejich účinnost.

Druhy respirátorů

Na rozdíl od roušky, kterou chráníte své okolí, respirátor chrání pouze svého nositele před vdechnutím částic, které ohrožují jeho zdraví. Na trhu jsou u nás k dostání následující druhy respirátorů podle toho, v jakém měřítku chrání nositele:

Respirátory FFP1

Jedná se o nejnižší třídu respirátorů, která chrání zejména před netoxickými prachovými částicemi a aerosoly. Jeho filtrační účinnost je až 80 %.

Respirátory FFP2

Umí zachytit i jemnější částice a aerosoly než jeho výše uvedený předchůdce. Chrání také alergiky a lze ho velmi efektivně používat i při snižování nákazy viru COVID – 19. Jeho filtrační účinnost se pohybuje do 94 %.

Respirátory FFP3

Respirátor poskytující největší možnou ochranu. Jeho filtr by měl zachytit bakterie, viry, spory hub, radioaktivní či karcinogenní látky. Filtrační účinnost dosahuje až 99 %.

Takto jsou označeny respirátory na základě evropské normy EN 149 +A1. Na trhu však můžete objevit i respirátory, které mají označení KN95 nebo N95. Tyto respirátory jsou označeny na základě norem jiných, konkrétně se jedná o čínskou normu GB2626 -2006 v případě respirátoru KN95 a N95 podléhá normě NIOSH-42CFR84 dle amerického značení.  Oba tyto typy respirátorů, dle jejich filtrační účinnosti, bychom mohli podle portálu Heuréka zařadit do kategorie FFP2.

Jaký respirátor koupit

Obecně lze říci, že respirátor třídy FFP2 zaručí kvalitní ochranu před šířením nákazy nového typu koronaviru.

V tomto ohledu se doporučuje využívat zejména české výrobce např. Good Mask, jejichž respirátor FFP2 díky pěti filtračním vrstvám může ochránit svého nositele až z 95 %. Respirátory této české značky lze také sehnat v sítích DIA lekárna.