V současné době už mnoho měsíců čelíme nemoci Covid-19 a ne a ne se jí definitivně zbavit. Od látkových roušek, jejichž šití na jaře propadla velká část naší populace, jsme postupně přešli k jednorázovým rouškám. Nyní to vypadá, že dříve nebo později budeme muset do obchodů, do hromadné dopravy a možná i na další místa nosit pouze respirátory. Jaké typy a třídy respirátorů existují a jak se v nich vyznat, jaké značky a výrobci jsou na trhu? Odpovědi na tyto i další otázky se dočtete v následujícím článku.
Rozdělení respirátorů dle typů
Respirátory neboli filtrační polomasky jsou zpravidla účinnější než roušky, na obličeji lépe sedí, a zabraňují tak úniku vzduchu kolem nosu a tváří. Dříve, než je respirátor možné uvést na trh, musí být testován v akreditované laboratoři. Pro náš trh musí respirátory splňovat evropskou regulační normu EN 149+A1 Ochranné prostředky dýchacích orgánů – Filtrační polomasky k ochraně proti částicím – Požadavky, zkoušení a značení. Respirátory pak musí být touto normou označeny, musí být uvedena patřičná třída ochrany FFP+číslo a dále musí být na výrobku umístěn symbol CE společně s číslem akreditované laboratoře. Respirátory, které je možné používat opakovaně, jsou navíc označeny písmenem R (reuseable). Všechny ostatní, které jsou určeny pouze k jednorázovému použití (max. 8 hod), jsou označeny písmeny NR (non-reuseable), toto označení však často chybí.
Respirátory se dělí do několika tříd ochrany podle jejich účinnosti záchytu aerosolových částic. Je však nutné rozlišovat mezi filtrační účinností samotného materiálu (tj. účinností filtru), ze kterého je respirátor vyroben, a mezi celkovou účinností ochrany správně nasazeného respirátoru. Hodnota filtrační účinnosti samotného materiálu je vždy vyšší. Ke garantované celkové účinnosti ochrany je zapotřebí správné nasazení a nošení respirátoru, účinnost snižují vousy či opakované použití jednorázových respirátorů.
Velmi důležitý je také vdechovací a vydechovací odpor. Pokud materiál dobře filtruje, nemusí být dostatečně prodyšný. Respirátory bez ventilu jsou účinnější, jelikož plně chrání nositele i jeho okolí, zatímco verze s ventilem chrání pouze nositele, ale nezabraňuje šíření případné infekce přes ventil do okolí. Přes respirátory opatřené ventilem je proto doporučeno nosit i roušku. Dále se respirátory liší také tvarem – mohou být skládané s menší filtrační plochou, či vypouklé s větší filtrační plochou a menším dýchacím odporem.
- Třída ochrany FFP1 – Certifikát dle evropské normy, účinnost filtru min. 80 %, celková účinnost ochrany min. 78 %. Používají se zejména proti netoxickému prachu.
- Třída ochrany FFP2 – Certifikát dle evropské normy, účinnost filtru min. 94 %, celková účinnost ochrany min. 92 %. Jejich používání je doporučeno proti méně až středně toxickým pevným částicím, kapalným aerosolům a taktéž vůči biologickému nebezpečí.
- Třída ochrany FFP3 – Certifikát dle evropské normy, účinnost filtru min. 99 %, celková účinnost ochrany min. 98 %. Jsou doporučovány proti toxickým a velmi toxickým částicím a aerosolům, virům, bakteriím a sporám.
Zahraniční normy respirátorů
Kromě evropské normy se na trhu objevují i jiné zahraniční normy:
- N95 – Certifikát dle americké normy NIOSH-42CFR84, účinnost filtru min. 95 %.
- KN95 – Certifikát dle čínské normy GB2626-2006, účinnost filtru min. 95 %.
- P2 – Certifikát dle australské/novozélandské normy AS/NZA 1716:2012, účinnost filtru min. 94 %.
- DS – Certifikát dle japonské normy JMHLW-Notification 214, 2018, účinnost filtru min. 95 %.
- Korea 1st class – Certifikát dle korejské normy KMOEL 2017-64, účinnost filtru min. 94 %.
Výsledky testování na Výzkumném ústavu bezpečnosti práce dokazují, že uvedené respirátory certifikované dle zahraničních norem odpovídají svými vlastnostmi evropské třídě ochrany FFP2. Je však nutné dát si pozor na různé padělky. Doporučujeme proto raději kupovat respirátory s evropskou certifikací, jejíž dodržování je přísně kontrolováno.
Výrobci respirátorů
Vedle široké nabídky různých typů respirátorů existuje i velké množství výrobců a jejich produktů. Některé z nich si nyní představíme.
Českým zástupcem je společnost Good Mask, která vyrábí tenké jednorázové skládané respirátory s třídou ochrany FFP2. Respirátory jsou vyrobeny z českých certifikovaných materiálů a obsahují dvě aktivní filtrační vrstvy. Vnější materiály jsou příjemné i pro citlivou pokožku, také díky rozšířené nosní výztuži respirátory perfektně přiléhají na obličej a zároveň jsou snadno prodyšné. Vybrat si můžete dokonce z velké barevné škály. K dostání jsou v síti DIA lékáren za přijatelné ceny.
Dalším výrobcem je společnost 3M, která vyrábí respirátory ve všech třídách ochrany FFP1 až FFP3 určené nejen pro zdravotnictví. Nabízí respirátory s ventilkem i bez něj, skládané i vypouklé, jednorázové i k opakovanému použití.
Výrobcem, který do svých respirátorů navíc vkládá nanovlákennou vrstvu, je česká společnost Pardam s respirátory BreaSafe®. Tyto certifikované respirátory zaručují třídu ochrany FFP2 a nově také FFP3. Respirátory jsou vhodné do prašného prostředí, účinné proti virům i bakteriím. Částice se zachytávají v nanovlákenném filtru obsahujícím nanočástice stříbra, kde poměrně rychle zahynou. Proto je možné respirátory desinfikovat a používat opakovaně. Výhodou nanovlákenného filtru je sice vysoká filtrační schopnost, která je však na úkor prodyšnosti a ceně výrobku. Pevný vypouklý tvar respirátoru také nemusí sedět na všechny obličeje.